Nejnovější články

Recenze: Zlatá lilie - Richelle Mead

By 15:05 , , , , ,


Co na to říkám já...(může obsahovat spoilery)
Život Sydney a našich dalších hrdinů pokračuje. Stále jsou na Amberwoodu a vydávají se za středoškolské studenty, aby ochránili Jill - morojskou princeznu a zároveň jedinou pokrevní příbuznou současné královny. Pokud by Jill zemřela, znamenalo by to občanskou válku mezi moroji. A to se nesmí stát. Alchymisté to chápou, proto tam Sydney je. Má za úkol zajistit, aby se Jill ani nikdo z jejich skupinky nedostal do potíží s lidmi a aby jejich tajemství zůstalo skryto. 

Od chvíle co byl Keith Darnell obviněn z toho, že se spolčil s vampýry a uvězněn, považuje každý Sydney za příkladnou a oddanou alchymistku. A možná v tom je ta potíž. Ona má k vampýrům daleko blíž než Kaith, co když ji její chování přivede do problémů? Sydney začíná pochybovat o tom, co je správné a co špatné. To, co jí odmalička vštěpovali do hlavy, se nyní rozpadá při kontaktu se situací, ve které se ocitla. Kromě svých myšlenek a morálních hodnot se musí starat i o Jill a ostatní, takže se opravdu nenudí. Stále platí, že si věci rozmýšlí předem, ale už ne tolik. I lidé v její blízkosti se změnili a vycházejí spolu. 

Na konci prvního dílů jste se také dozvěděli důležitý detail a to, že přijel Dimitrij a Soňa, aby s Adrianem zkusili najít lék - nějaké očkování proti tomu, aby se z vás stal Strigoj. Hlavní úlohu v testování má éter, ale na řadu přijde i krev. Při minulém incidentu, kdy Sydney, Leeho a Adriana přepadly Strigojky si jedna z nich stěžovala, že nemohla pít jak krev Leeho - bývalého Strigoje - ale ani Sydneynu. Možná, že je Sydney přece jen výjimečnější než tuší…

Ale kromě práce se Sydney učí navazovat i přátelské a jiné vztahy. I přestože je v Palm Springs pracovně, nakonec neodolá a zapojí se do kolektivu. Než se naděje, tak má rande s Braydenem. A tady nastává ta chvíle, kdy je Sydney v úzkých, protože co se vztahů týče, je naprosto bezradná. Kvůli tomu, že neměla lehké dětství, ale plné tréninků a učení a už jako mladá nastoupila k alchymistům, neměla na randění a podobné věci ani čas. 

Chápala jsem, že Sydney není zběhlá ve vztazích, ale co mě naprosto vykolejilo, bylo její až pubertální chování ohledně všeho. Chvílemi jsem si nebyla jistá, jestli mluvíme o Sydney alchymistce, která se na svůj věk chová velice vyzrále a zodpovědně anebo o puberťačce, co se bojí chytit kluka za ruku a panikaří, kdykoli se k ní přiblíží. A to ani nemluvím o tom, že je slepá k tomu, co cítí k někomu jinému a co on k ní. Je to tak zřejmé a ona to přesto nevidí nebo nechce vidět.

Richelle Mead mě nepřestane překvapovat. Už u Vampýrské akademie jsem si všimla těch napínavých konců, ale tady u této série je to snad ještě horší. Mám chuť se pustit do třetího dílu v originále a to nejsem v angličtině ani zdaleka tak dobrá, jak bych být měla.

Moje hodnocení obálky: 4/5
Moje hodnocení knihy: 4/5


Něco užitečného navíc...


Orig. název: The Golden Lily
Název CZ: Zlatá lilie
Série: VA II. / Pokrevní pouta (2.díl)
Autor: Richelle Mead
Provedení: brožovaná, 336 stran
Vydáno v CZ: listopad 2012
Nakladatelství: Domino

Česká anotace: Povinnost, nebo láska? Co zvítězí?
Alchymistka Sydney Sageová slouží jako jakýsi most mezi světem vampýrů a lidí: chrání tajemství prvních a životy druhých. Moc ráda by studovala univerzitu, ale místo toho byla vyslána na snobskou střední školu v Palm Springs. Má tam za úkol střežit morojskou princeznu Jill Dragomirovou před zabijáky, kteří chtějí ve světě Morojů rozpoutat válku. 
Všichni ji považují za skvělou alchymistku, dokonce i ti, kteří o ní dříve pochybovali. Nyní však začíná pochybovat ona sama: opravdu jsou všichni vampýři zvrácené stvůry, anebo je to všechno jinak?
Všechno se ještě víc zkomplikuje, když bývalí Strigojové Soňa a Dimitrij zjistí, že právě Sydney by mohla být klíčem k objevení zázračného léku k proměně na Strigoje. A pak Sydney naváže milostný vztah s Braydenem… Má s ním mnoho společného, ale přesto jako by ji stále silněji přitahoval někdo jiný, na koho by kvůli jeho původu neměla ani pomyslet! Co teď? Má se řídit zákony alchymistů, anebo naslouchat hlasu vlastního srdce? (bux.cz)

Knihu lze zakoupit: na stránkách nakladatelství Domino

Zdroje obrázků: # / # / #

Možná by tě mohlo zajímat...

0 ~ 0 ~ 0 ~ 0 ~ 0