Nejnovější články

Recenze: Anna krví oděná - Kendare Blake

By 14:30 , , , , , ,

Když už vaši předkové zabíjeli mrtvé, tak se nějak očekává, že to budete dělat i vy. Co když ale ne? Casova matka rozhodně nechtěla, aby se její syn toulal nocí a zabíjel duchy. Rozhodně ne potom, co jejího manžela jeden z nich sežral. Cas je ale rozhodnutý plnit své poslání, a tak se i s matkou a kocourem stěhují z místa na místo, aby mohl další města vyčistit od duchů. Cas má před sebou, zdá se, další rutinní záležitost, další duch, kterého je třeba odstranit.

Co když to ale nebude tak snadné, jak se na první pohled zdálo?


Cas Lowood je všechno, jen ne obyčejný teenager. Jeho život je mezi mrtvými a ten mezi živými slouží jen jako zástěrka. Zatímco jiní spí, on se plíží nocí a zabíjí duchy. Není nic horšího, než když neřešíte budoucnost, nepustíte k sobě přítele a váš život plní duchové a jejich zabíjení. Casův život je jeden velký stereotyp - přijet, najít, zabít a odjet. Žádné závazky, žádné zdržovačky…až donedávna.

Měla to být rutina. Ale kdo by věřil řečem, co lidé povídají? Cas se už dávno naučil, že většina z toho jsou jen babské řeči, proto nevěřil, že by jeden duch zabil tolik lidí. Ale měl tomu věřit. Anna není obyčejná. Stačil mu jediný pohled a měl jasno - tohle nebude snadné. 

Chtěl, aby tohle zabití byla jeho poslední zkouška. Pak už by měl být připraven pomstít otce. Neměl umřít, a přesto ho zabili. Po otci Casovi zbylo athame, neboli dýka s černou rukojetí - krásná a smrtící -, kterou s sebou nosí všude. S její pomocí zabíjí duchy a doufá, že i Annu „krví oděnou“. Mrtvou dívku, která zavraždí každého, kdo se opováží svojí přítomností znevážit její dům. Anna není obyčejný duch. Je něco víc. Co je a jak ji zabít musí Cas ještě zjistit. K jeho štěstí je on jediná výjimka, kterou Anna nemusí zabít, jakmile vstoupí do jejího domu. 

Ke každému duchovi se váže příběh a je na Casovi, aby vypátral, jaký se váže k tomu Anninu. Kdo bývala ona dívka s havraními černými vlasy, mramorově bílou pokožkou a útlým tělem oděným v bílých šatech a co se jí stalo? Kdo jí mohl ublížit a potřísnit její bílé šaty krví? To jsou otázky, které Casovi nedají spát.

Co na to říkám já...

Anna krví oděná je snad všemi opěvovaná kniha. A po přečtení musím říct, že právem. Není to jen hororová kniha, je v ní mnohem víc. Je to o poznávání toho, že nikdo není stavěný na to, aby čelil problémům sám, a dříve nebo později prostě potřebuje, aby mu někdo nabídl pomocnou ruku. Ze začátku jsem myslela, že se bude celá kniha točit jen kolem Case, ale jak se děj rozvíjel, tak se v knize objevovalo i více vedlejších postav, za což jsem vážně ráda. Sice jsem čekala od knihy ještě o malinko víc, ale i tak to bylo velice příjemné čtení, které jsem si velice užila. Celý příběh jsem přečetla na jeden zátah. A těším se na pokračování s názvem Dívka z nočních můr. 

Moje hodnocení obálky: 4/5
Moje hodnocení knihy: 4.5/5

Něco užitečného navíc...

Orig. název: Anna Dressed in Blood
Název CZ: Anna krví oděná
Série: Anna (1.díl)
Autor: Kendare Blake
Provedení: vázaná, 272 stran
Vydáno v CZ: leden 2013
Nakladatelství: Baronet

Česká anotace: Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. 
Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. 
Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří. (baronet.cz)

Knihu lze koupit: na stránkách nakladatelství Baronet
RC: Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet.

Zdroje obrázků: # / # / #


Možná by tě mohlo zajímat...

5 ~ 0 ~ 0 ~ 0 ~ 0