Nejnovější články

Recenze: Kronika GOTICKÝ SVĚT - Natascha Scharfová

By 19:19 , , , , ,

Podle názvu knihy Gotický svět, se lze snadno mylně domnívat, že kniha bude jenom o gotice. To ovšem není pravda. Je nezbytné si uvědomit, že gotika je styl, který je, jako spousta dalších, vázán na jiné styly, jako je třeba punk nebo glam. Kniha popisuje vznik a následný vývoj gotiky jako mladického hnutí a později i jako celosvětové subkultury. Obsahuje bezpočet názvů skupin, klubů, data, významné události v dějinách gotiky a stylové fotografie. 

Kniha provádí čtenáře historií gotiky. Od jejích začátků v sedmdesátých letech, kdy vzniklo původní gotické hnutí ze směsi punku, glamu a experimentálního garážového rocku, přes gotickou invazi a konec osmdesátých let, kdy gotika pomalu slábla nebo se stáčela různými metalovými směry, a také ji nahrazovaly hyperaktivní beaty raveové kultury. Na začátku devadesátých let, se pár kapel pokusilo navrátit gotice její původní slávu, což se nepodařilo. Až v polovině devadesátých let se objevila další vlna gotických kapel. A během devadesátých let vstřebala gotika tolik různých stylů, že to bylo oproti začátkům úplně něco jiného, přesto byla gotika v devadesátých letech na svém opravdovém vrcholu. 

Gotika se vyvíjí už přes třicet let a stále přitahuje lidi všech věkových kategorií. Její zaměření se jasně mění v závislosti na zemi, ve které zrovna jste, ale přesto jsou tu jasné určovací prvky, podle kterých gotiku pozná i nezasvěcený. Od svých začátků se gotika dramaticky změnila. Z původních částečně politických kořenů a individualistického DIY („Do it yourself“ - Udělej si sám) vzhledu v něco zlověstnějšího, romantičtějšího, velmi často dražší oblečení ve viktoriánském stylu. Pro mnoho lidí je dnes gotika víc o módě než o hudbě nebo společenských změnách a komunikuje po celém světě skrze svou image až do dnešních dnů.  Navzdory důrazu na vzhled dál vzniká spousta nové hudby od nových interpretů. Například se objevila skupina Evanescence a vystřelila se na první příčky britských hitparád, asi se svým numetalovým singlem „Bring MeTo Life“. Jejich debutové album „Fallen“ nese gothicmetalové znaky, které se v Evropě tou dobou rozšiřovaly. Měnil se také styl módy a to díky zpěvačce Amy Lee, která si spoustu šatů zhotovovala sama. Jak stoupala skupina Evanescence, stoupal zájem o gothic a symfonický metal kapel jako například Nightwish, Type O Negative.


Co na to říkám já...

Kniha obsahuje mnoho užitečných informací, včetně spousty dat a názvů skupin. Prostě to, co by každá kronika obsahovat měla. Stopadesát stran napěchovaných tunou informací o gotické subkultuře a bohatě doplněno o stylové fotografie. Provede světem gotiky i úplného neznalce. Sice si některé pasáže budete kvůli přemíře informací pravděpodobně muset přečíst vícekrát, ale je zaručeno, že budete seznámeni s historií a vývojem gotické subkultury. 
Trochu mi vadilo, že je kniha tak zvláštně členěná. Je to sice chronologicky, přesto se mi v knize určité pasáže špatně hledaly a mnohdy jsem se vracela a pletly se mi dohromady různé země. 

Moje hodnocení obálky: 2.5/5
Moje hodnocení knihy: 3/5

Něco užitečného navíc...

Orig. název: Worldwide Gothic
Název CZ: Gotický svět
Autor: Natascha Scharfová
Provedení: vázaná, 150 stran
Vydáno v CZ: říjen 2012
Nakladatelství: VOLVOX GLOBATOR

Česká anotace: Gotický svět je vůbec první ucelená kniha, mapující gotickou scénu po celém světě. Dlouholetá hudební publicistka Natascha Scharfová provádí čtenáře nejen po jednotlivých zemích, ale i po historii subkultury a jejích pod žánrech – od prapočátku britské postpunkové scény přes japonské hnutí visual kei, americkou deathrockovou explozi a evropské elektronické tažení až k velmi populární německé Schwarze Szene současnosti. To vše doprovázeno řadou dobových fotografií a názory hlavních postav scény. Doporučená literatura a základní rukověť pro ostřílené gotiky i pro ty, kteří se do podmanivého světa gotiky teprve chystají nahlédnout. (knihcentrum.cz)

Knihu lze koupit: na stránkách nakladatelství VOLVOX a knižním obchodě knihcentrum.
RC: Za recenzní výtisk děkuji knižnímu obchodu KNIHCENTRUM.

Zdroje obrázků # / # / # / # / #

Možná by tě mohlo zajímat...

2 ~ 0 ~ 0 ~ 0 ~ 0